Ha érdekel, a kínai újév vagy holdújév (kínaiul:"tavaszünnep") a világ népességének egynegyede számára az év legnagyobb ünnepe. Mi már bőven túl vagyunk az újévi másnaposságon is amikor a kínaiaknál megáll az élet és csak az ünnepre készülnek. Ilyenkor megpróbál mindenki hazatérni, az aki nem tud az igyekszik úgy ünnepelni mintha otthon lenne. Kínában ez az év legforgalmasabb időszaka. A tavaszünnep időpontja évről évre változik, idén január 23-ára esett. 2012 a sárkány éve. A hagyományos kínai újév ünnepe 15 napig tart.
Folytatáshoz kattints tovább!
Az újév napjára különleges szabályok vonatkoznak. Nem szabad negatív jelentésű szavakat kiejteni. Az elmúlt évet sem ajánlatos emlegetni, hiszen a nap célja az, hogy bőséget hozzon az új évben. A sírás sem megengedett: ha ugyanis valaki sír az év első napján, akkor egész évben sírni fog.
Az újévi szokásokhoz tartozik a piros tasak ajándékozása is: egy piros ünnepi borítékba papírpénzt csomagolnak, s ezt adják a gyerekeknek, illetve a nőtlen fiatalembereknek. A borítékba rejtett pénzzel azonban vigyázni kell: az összegnekpáros számnak kell lennie, a páratlan számok ugyanis bajt hoznak mind az ajándékozónak, mind a megajándékozottnak. A piros tasak felbontása az ajándékozó előtt, ha szerencsétlenséget nem is hoz, de nagy udvariatlanságnak számít.
A piros a bőség, a szerencse, a gazdagság színe, ezért is piros az alapszíne minden újévi dekorációnak. A jeles napokat a lampionünnep zárja.
Utolsó kommentek