Ha érdekel, csodálatos bolygónk néhány különleges állatát szeretnénk nektek megmutatni. Ezekben az állatokban az a közös, hogy mind átlátszó. Ez most nem egy számítógépes programmal készített átverés, az átlátszó állatok tényleg léteznek. Első hallásra azt gondolnátok, hogy a természet jól elbánt velük még színt se kaptak, de ez nem így van pont ez -a pigmenthiány- segít nekik abban, hogy elbújjanak ellenségeik elől, akik így csak átnéznek rajtuk..
A legszebb hely a világon- Amatőr fotóverseny
Folytatáshoz kattints tovább!
Átlátszó lepényhal
A lepényhal hossza általában 20-30 cm, de ritka esetekben elérheti az 50 cm-t is. A lepényhal nem rajokban élő halfaj, de az ívás körzetében nagy számban összegyűlnek. Testtömegük lefeljebb 3kg. A fiatal lepényhal azért áttetsző, mert vékony, lapos a teste. Amint nőni kezdenek, már nem átlátszóak, emiatt más védekező megoldást kellett találniuk. Ez pedig az álcázás. Testük alakja továbbra is lapos, így könnyen a tenger-fenékhez tudnak lapulni. Testük mintája pedig beolvad a környezetbe.
Mélytengeri hordószemű hal
1939-ben fedezték fel, bár nem sikerült épségben a felszínre emelni, mivel a nyomáskülönbség miatt megsérült. 2009-ben mélytengeri kamerák segítségével tudták megfigyelni őket eredeti környezetükben, 600 méteres mélységben, Kalifornia partjainál. A látvány lenyűgözte a kutatókat. A hordószemek egy áttetsző, vízzel teli fej tetején mozogtak. Első ránézésre normálisnak tűnik a hal arca. Ha azonban megtudjuk, hogy amit a szemének vélünk, igazából nem is az, már elcsodálkozhatunk a természet titkain. A szemnek vélt gödrök az orrlukak, a hal szaglószervei, a szemek pedig a palack tetején levő zöld foltok, amiket folyadékkal teli pajzs véd. Különleges elhelyezkedésük miatt felfele is képesek nézni, míg mozgásuk továbbra is vízszintes irányú marad.
Amikor a hordószemű hal vízszintesen lebeg, szeme fölfele néz, hogy megpillantsa a fölötte elúszó halak és medúzák halvány derengését. A zöld pigment feltehetőleg kiszűri a tengerfelszínről esetleg még lejutó zavaró napfényt. Amint észrevesz maga fölött egy zsákmányállatot, a hordószemű hal előrefelé fordítja szemét - ilyenkor gyakorlatilag a fején, illetve a homlokán keresztül néz át -, és fölfelé úszik, hogy elfogja a prédát.
Áttetsző barlangi homár
A homár hossza elérheti az 50cm. Teste tizenkilenc szelvényből áll, mindegyiket a páncél egy része borítja. A páncél a kapcsolódó részeknél vékony és puha, így a homár be tudja hajlítani őket és ezáltal tud mozogni. A homárnak öt pár ízelt végtagja van, melyekből négyet járásra használ. A barlangban élő állatok annyira alkalmazkodtak az állandó sötétséghez, hogy máshol nem is életképesek. Ilyen körülmények között nincs szükség szemre és színes külsőre sem. Észak-Amerikában 39 homárfaj él a sötétben, színük a fehértől az áttetszőig mozog. Ha a kitin csontvázuk is olyan vékony lenne, mint a bőrük, akkor tényleg észrevétlenek lennének.
Átlátszó tengeri uborka
Átlátszó medúza
Az óceánok vízeit népesítik be a víztömeg legfelső szintjétől, a legalsókig. Testükön egyetlen nyílás van a szájnyílás (űrbél). A szájnyílás peremén tapogatók helyezkednek el. A kisebbek planktonokkal, a nagyobb fajok kis rákokkal táplálkoznak úgy, hogy karjaikkal vizet áramoltatnak szájnyílásuk felé, beszippantják és kiszűrik a táplálékot. Az emésztetlen salakanyag aztán szintén ezen a nyíláson át távozik. Minden tengerben megtalálhatók, és a kutatók szerint számuk nőni fog a tengervíz melegedése miatt. Általában mindegyik fajtájuk átlátszó bizonyos mértékig, és akkor látjuk, hogy mégsem teljesen azok, amikor már kellő közelségbe kerülnek hozzánk és nincs menekvés a csípésétől.
Mit tegyünk medúza csípés esetén?
Azonnal jöjjünk ki a vízből, keressünk egy biztonságos helyet, mossuk le a sebet tengervízzel (ne friss vízzel!), majd öntsünk rá ecetet (vagy tegyünk rá ecetes borogatást kb. fél órára), az ugyanis hatástalanítja a méreganyagot. Ecet helyett a hideg borogatás, a paradicsommal vagy homokkal való bedörzsölés is segíthet. Sőt nyers húst, szódabikarnát, citrom vagy lime juice-t is tehetünk a sebre – ezek ugyanis egyaránt enyhítik a fájdalmat, és csökkentik a gyulladást. A szájhagyomány szerint elég csupán a gyulladt bőrre vizelni, ám ez nem minden medúzacsípésre hatásos.
Áttetsző zsákállat
Kezdetleges tengeri élőlény, a föld legprimitívebb és leghatásosabb szén-feldolgozó organizmusa. Az ember által kibocsátott széndioxid egyharmadát képesek feldolgozni. Fitoplanktonokkal táplálkozik és a kibocsátott gazdag széntartalmú, tömör bélsár golyók gyorsan a tenger fenekére süllyednek. Testük teljesen átlátszó, csupán ezeket a kis bélsár golyókat lehet észlelni. Általában magányos élőlények, de néha bonyolult láncot alkotva, együttműködve élnek.
Üvegszárnyú pillangó
A legtöbb pillangó a szivárvány minden színében pompázik. Az üvegszárnyú pillangó különleges szárnya évezredek során alakult ki, hogy elrejtse őket. Ha közelről megvizsgáljuk őket, akkor láthatjuk a szárnyak finom szerkezetét, a fedőpikkelyek úgy helyezkednek el, mint a cserepek a tetőn. Szárnyuk fesztávolsága a hat centimétert is eléri. Szárnyuk áttetsző felülete miatt szinte láthatatlanok, amikor repülnek.
Tetszett a cikk? Dobj egy "Like"-ot nekünk. Sokat segítesz vele.
Utolsó kommentek