Ha érdekel, 1885-ben John Smith Pemberton(1831-1888) amerikai gyógyszerész a Vin Mariani sikerén felbuzdulva létrehozta saját kokain tartalmú borát ("Pemberton's French Wine Coca"), amelyet "intellektuális italként" reklámozott. 1885-ben Atlanta városa és a környező Fulton megyében alkoholtilalmat vezettek be, így hát Pemberton nekiállt egy alkoholmentes, szénsavas változat kidolgozásának.
Az italt 1886 május 8-án adták el az atlantai Jacob's Pharmacy gyógyszertárban. Eredetileg gyógyhatású italként árult italt poharanként 5 centért árulták. Amerikában akkoriban úgy vélték, hogy a szénsavas italok használnak az egészségnek, Pemberton azt állította, hogy a Coca-Cola több betegségre is gyógyírt jelentett többek közt a morfinizmusra, impotenciára, emésztési zavarokra, migrénekre. Ha érdekel az első 8 hónapban mindössze napi 9 adagot adtak el átlagosan. A Colára - születésének évében – Pemberton 73 dollár 96 cent értékben adott fel hirdetéseket, tiszta profitja pedig ugyanebben az évben 160 dollárra rúgott .Pemberton üzleti partnere és könyvelője, Frank M. Robinson javasolta a Coca-Cola elnevezést, mondván, hogy "a két C betű jól mutat a reklámokban", és ő vetette papírra különleges kézírásával a mára híressé vált védjegyet is.
John Stith Pemberton nem ismerhette meg a találmányában rejlő lehetőségeket. 1888-ban, halála évében Asa G. Candler vásárolta fel a Coca-Cola részvényeit. Aki 1888-ban megalapította a Coca Cola Corporation-t. Ebben az évben Pemberton másodszor is eladta az értékesítési jogokat.
(Frank M.Robinson névjegykártyája)
A helyzet tisztázása érdekében John Pemberton kijelentette, hogy a Coca-Cola név tulajdonosa a fia, Charley. Ha érdekel Egy amerikai legenda szerint a Coca-Cola azután lett előbb milliós, majd milliárdos vállalkozás, amikor egy ismeretlen férfi 50000 dollárt kért a gyártóktól – egy kétszavas jó tanács ellenében. Miután megkapta az 50000 dolláros csekket (ami igencsak nehezen hihető), a névtelen reklámzseni tömören csak ennyit mondott: Bottle it! – magyarul: palackozni! Addig ugyanis a szirupból csak egy ujjnyit töltöttek a vendég poharába, a csapos pedig szódavizet adagolt az édes-nyúlós-ragadós sziruphoz. Mindez valószínűleg legenda. A valóság ellenben az, hogy 1899. július 1-jén két chattanoogai üveggyáros, Benjamin Thomas és Joseph Whitehead állt elő a nagy ötlettel: árulják palackozva a szóda- vagy ásványvízzel higított alapanyagot. Ezen a napon kötött szerződést Chandler és a két üveggyáros üzletember. Az üdítőital neve azóta is Coca-Cola. Az USA a második világháborús hadbalépését követően a Coca-Cola Company ingyen üdítőt küldött az amerikai katonáknak. Az amerikai hadsereg „műszaki tiszti” beosztásban engedélyezte a Coca-Cola alkalmazottainak, hogy a frontvonalban is jelen legyenek, hogy ott szolgálhassák ki kólával a katonákat. A cég több külföldi országban is palackozóüzemet alapított, hogy az italt minél egyszerűbben juttathassa el a katonákhoz, és ezzel megalapozta a későbbi nemzetközi terjeszkedését is. Az ital népszerűsége a háború után hazatért katonáknak köszönhetően korábban nem látott magasságokba szökkent.
Ha érdekel még az USA világháborúba lépése előtt próbált a Coca-Cola Company szirup koncentrátumot szállítani Németországba és az elfoglalt területekre, de a felmerült nehézségek miatt Max Keith, német Coca-Cola palackozójának igazgatója inkább kifejlesztetett egy új üdítőt, a Fantát.
Ha érdekel, 1982-ben a Coca-Cola Company megvásárolta a Columbia Pictures-t. A filmstúdió 1989-ig volt a Coca-Cola Company tulajdonában, ekkor eladták a Sony-nak.
Ha érdekel, a Coca-Cola reklámok mára már kultusz videókká váltak.
Reklámok a múltból:
A közel múltból:
És ma:
HA ÉRDEKEL MINDÍG!!!
Utolsó kommentek